Sensei Nejmi ALKAN

Sensei Nejmi ALKAN

Sensei Nejmi ALKAN

26.06.1967 Erzincan/Merkezde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzincan da tamamladı. Çocukluk yıllarında Erzincan  da Bakır el sanatları atölyesinde çıraklık yaptı. Mahalle arkadaşı Murat KIZILTAŞ’ ın teşvik etmesi ile Mehmetçikler Karate Okulunda Sensei Kazım AKTAN’ ın  yanında Shotokan Karate’ye başladı. Sarı kemere ulaştıktan sonra Anadolu spor merkezinde Sensei Erdoğan BAYRAM’IN yanında Karate yaşantısına devam eden Nejmi ALKAN Erzincan  bölgesi sporcusu olarak uzun yıllar Müsabakalara katılarak çeşitli dereceler elde etti.

     Erdoğan Senseimizin birçok konuda beni teşvik etmesi benim su anki konuma gelmemde çok önemli bir rol oynamıştır, kendisine tekrar şükranlarımı sunarım.Askerliğimi 1967/4 tertip olarak  Isparta/Kıbrıs Ercan Havaalanında Komando Er olarak görev yapan Nejmi ALKAN askerlik dönüşünden sonra hem çalışmak hem de Karate eğitimini devam ettirmek için İstanbul’a yerleşti. Belirli zamanlarda Sensei Yavuz OKUR ve Kartal da Sensei Hakan ALPAY ile çalışan Nejmi ALKAN 1989 yılı Kasım ayında Sensei Hakan ALPAY ve Sensei Erdoğan BAYRAM’IN teşvik ve destekleri ile  Ankara’ya geldi ve Ankara’daki Karate yaşantısı bu şekilde Kızılay/Miktatpaşa cad. 47 numarada bulunan Saura Spor merkezinde başlamış oldu.
Sayılarını hatırlamakta güçlük çektiği çok sayıda saygı değer Karate Sporcusu ile çalışan Sensei Nejmi ALKAN, 1994 yılında Sensei Yenal KARAHAN ile Shito-ryu Karate  sitili çalışmaya başladığı bu dönemler zor ve uzun bir süreç haline Shito-ryu eğitimi Sensei Yenal KARAHAN’ın destekleri ile tamamlanmış oldu. Böylelikle Sensei Nejmi ALKAN’IN Karate yaşantısında iki farklı stil vardı, Shotokan ve Shito-Ryu. Ancak her şeyin bu kadar doğru gitmediği bir gerçekti ve stil değişikliği birçok kişi tarafından  hoş karşılanmamış ve Sensei Nejmi ALKAN’IN çeşitli eleştiriler almasına neden olmuştur. Ancak Nejmi ALKAN vermiş olduğu karardan vazgeçmeyerek yoluna devam etme kararı aldı. Shito-ryu stiline geçiş yaptıktan sonra birçok Türkiye Şampiyonasında Şampiyonluklar elde ederek bu eleştirilere cevap vermiş oldu. Artık kendisinde iki stili birleştiren Sensei  artık daha donanımlı ve daha bilgiliydi.

    5 Ocak 1995 yılında Tıp Fakültesi cad. 52/a Abidinpaşa-MAMAK adresinde ANKARA KARATE İHTİSAS SPOR KULÜBÜNÜ Sensei Nejmi ALKAN için çok önemli ve değerli olan Kulüp başkanımız Sayın Fatih CENCİ ve öğrencileri ile beraber kurdu. Bu dönemlerde KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI ve CUMHURBAŞKALIĞI muhafız alayında 1 yıl kadar Karate Eğitmeni olarak görev yaptı. Ankara’ya geldiği ilk yıllarda kendine hedef belirleyen Nejmi ALKAN, Ülkesine başarılı sporcular kazandırmak, Antrenör ve Hakem yetiştirmek Karate seven ve sevdiren bir aile oluşturmak ve  hedefine ulaşmak için çabalamaya başladı.
1996 yılında Merkez Hakem kurulundaki görevinden istifa eden Nejmi ALKAN bu tarihten sonra Hakemlik yapmayarak Karate yaşantısına Teknik kişi olarak devam etme kararı aldı. 1998 yılında Karate  Milli takımlarında görev almaya başladı.Antrenör olarak görev almaya başladıktan sonra; 1999 yılında Bulgaristan-Sofya’da yapılan Ümit Genç Dünya Karate Şampiyonasında, 2000 yılında Almanya-Münih, 2002 yılında İspanya-Madrid ve Üniversiteler arası Dünya Karate Şampiyonası-Meksika, 2004 yılında Sırbistan’da yapılan Üniversiteler  Dünya Şampiyonasında, 2006 yılında Amerika Birleşik Devletleri/Newyork’da Yapılan Üniversiteler Dünya Karate Şampiyonasında, 2006 yılında Finlandiya/Talin de yapılan Büyükler  Karate Şampiyonasında, 2007 yılında Ülkemizde yapılan Ümit/Genç Dün ya Karate Şampiyonasında,2008 yılında Polonya’da yapılan Üniversiteler Dünya Karate Şampiyonasında, 2008 yılı Kasım ayında Japonya/Tokyo’da yapılan ve tarihimizde erkeklerde ilk kez takım kumite dalında şampiyon olan teknik ekipte yer aldı. Aynı zamanda milli takım antrenörü  olarak Birçok uluslar arası Balkan-Akdeniz kupası ve Ümit-Genç Büyükler Avrupa Karate şampiyonalarında görev aldı.

    Yetiştirdiği sporcular içerisinde ;   İbrahim Fatih ALKAN  2012 Dünya Karate Şampiyonu   Esra BAHADIR kata dalında Ülkemize İlk kez 2006 yılında yapılan Avrupa Şampiyonasında 3. lüğü kazandırmıştır, Kübra  AKARSU kata dalında Ülkemize İlk kez 2007 yılında yapılan Dünya Şampiyonasında 3.lüğü kazandırmıştır. Yine Büyükler Kata kategorisinde Ülkemize İlk kez  2008 yılında Estonya da yapılan şampiyonada 3. Olarak bizleri onurlandırmıştır. Sensei Nejmi ALKAN’IN yetiştirdiği sporculardan Mustafa Utku ŞAHİN 2009 yılında  ilk kez uygulamaya geçen yeni kategoride 21 yaş altında 78 kg Kumite dalında 3. Olmuştur. Takım kata dalında 2008 yılında genel klasmanda da Şampiyon olduğumuz Ümit/genç Avrupa Karate  Şampiyonası İtalya’da Özge AKIN-Esra BAHADIR-Kübra AKARSU Takım kata dalında 3. Olarak Ülkemize Bronz Madalya Kazandırmışlardır.Birçok antrenör yetiştirme kursunda öğretim görevlisi olarak görev alarak bilgi birikimini diğer antrenörlere aktarmıştır. 1999 yılında Karate Federasyonu başkanlığında başladığı Teknik kadrodaki  görevine halen devam etmektedir. Aynı zamanda Nejmi ALKAN 1995 yılından bu yana Ankara Karate İl temsilciliği görevini yürütmektedir.

    Sensei Nejmi ALKAN Evli olup iki tane çocuğu vardır. Çocukları da kendisi gibi Karate’ye gönül vermiş ve yıllardır spor yapmaktadırlar, büyük oğlu Ali Gökhan ALKAN milli sporcu  olarak Ülkemizde yapılan müsabakalarda Ülkemizi gururla temsi etmektedir, Küçük oğlu İbrahim Fatih ALKAN ise minik yıldız kategorisinde hızlı adımlarla ilerlemekte ve kata dalında  ciddi gelişmeler kat etmektedir.2009 yılı 04/04/2009 tarihinde yapılan Karate Federasyonu Başkanlığı seçimlerinde Sn: Esat DELİHASAN ve Ekinde yer almıştır.

    Karate yaşantısında Acı ve bir okadarda tatlı birçok anıya sahip olan Sensei Nejmi ALKAN Ülkesine olan borcunu henüz ödemediğine inanarak, karate anlamında her antremanı bir öncekinden  farklı yapmak ve sporcularına extra bilgiler verebilmek için arayışına ve bilgi edinmesine devam etmektedir.“ Şuan bulunduğum noktaya gelmem için emek veren Tüm Senseilerime, desteğini hiçbir  zaman esirgemeyen Genel Sekreterlerim ve Başkanlarıma, Kulüp başkanımız sayın Fatih CENCİ’ye elde ettikleri şampiyonluklar için sporcularıma ve Karate aileme teşekkür ve şükranlarımı sunarım.